A gyermekének óvodát kereső szülőt, a szabad óvodaválasztás lehetőségével fogadjuk. A hozzánk érkező érdeklődő szülőkkel megismertetjük a nevelési programunkat.
A gyermek beiratkozásakor, majd az óvodai évek alatt a szervezeti és működési szabályzatunkat, házirendünket behatóbban tanulmányozhatják.
Alapgondolatunk, hogy az óvoda a gyermekekért van s mi munkánk során az „Ő” mindenek felett álló- egyenlő bánásmódot biztosító- érdekét vesszük figyelembe. Munkánk végzése közben mindenkor számítunk a szülők segítségére. Csak a kölcsönös bizalom, az együttműködés teremtheti meg azt a légkört, amelyben a kicsik biztonságban, nyugalomban élhetnek és fejlődhetnek!
Ennek érdekében adjuk át minden család részére a házirendet, - mely a gyermeki jogok és kötelességek gyakorlásával a gyermek óvodai életrendjével kapcsolatos rendelkezéseket állapítja meg, tekintettel a szülői jogok és kötelességek érvényesülésére.
Kérjük a Szülőket, az abban foglaltak figyelembe vételére, hisz a házirendben foglaltak megtartása mindenkire nézve kötelező az intézménybe történő jogszerű belépéstől, annak jogszerű elhagyásáig terjedő időben.
Ezen házirend:
Az óvodai adatai:
Neve: | Mesevár tagóvoda |
Címe: | 8000 Székesfehérvár, Fűtőház u. 3. |
Tel./fax: | 22/316-375 |
E-mail: | alapitvovodaszfv@t-online.hu |
Honlap: | www.mavovi.hu |
Intézményünk kapcsolatai:
A Házirendet:
A Házirend a fenntartó jóváhagyásával válik érvényessé.
A Házirend módosítására akkor kerül sor, ha a vonatkozó jogszabályokban változás áll be, vagy ha a szülők képviselőik útján, illetve a nevelőtestület erre javaslatot tesz.
A Házirend nyilvánosságra hozatala szülői értekezleteken történik, majd a megismerhetőség folyamatos biztosítása céljából az intézmény épületében kifüggesztésre kerül.
A Házirend hatálya: a Házirend az óvoda minden pedagógusára, illetve valamennyi alkalmazottjára, az intézménybe járó óvodás korú gyermekre és szüleikre vonatkozik.
A Házirend a kihirdetés és kifüggesztés napján lép hatályba, a hatályba lépést követően az intézmény valamennyi dolgozójára, az intézmény szolgáltatásait igénybe vevő gyermekekre és szüleikre vonatkozik.
Az óvoda törvényben meghatározott feladatai:
Az óvodai nevelés szakasza a gyermek három éves korában kezdődik és – ha jogszabály másképpen nem rendelkezik – tart annak az évnek augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek a hetedik életévét betölti.
A szülő kérésére a gyermek augusztus 31-edike után további óvodai nevelésben vehet részt, ha az óvoda nevelőtestülete ( a szakértői és rehabilitációs bizottság javaslatára ) azzal egyet ért.
A gyermek ötödik évének betöltésétől kezdve, óvodai nevelés keretében folyó iskolai életmódra felkészítő foglalkozáson köteles részt venni.
A gyermek jogai:
A gyermek kötelességei:
A szülő jogai:
A szülő kötelességei:
A beiratkozás folyamatos, a beiratkozás a Jelentkezési lap kitöltésével és annak befogadásával válik érvényessé.
Jelentkezési lap az óvodában átvehető illetve a honlapról letölthető.
Beiratkozáskor bemutatásra kerülnek a szülők személyazonosságát igazoló dokumentumok, valamint a gyermek egészségügyi könyve, születési anyakönyvi kivonata, TAJ kártyája.
Megszűnik az óvodai elhelyezés:
Az óvoda feladatának tekinti, hogy derűs, nyugodt légkört biztosítson a gyermekeknek, elősegítse harmonikus személyiségük kialakulását, fejlessze képességüket, és megőrizze testi épségüket. Arra neveljük a gyermekeket, hogy tanulják meg tisztelni a felnőtteket, szeressék és fogadják el társaik egyéniségét, másságát, tudják kifejezni magukat, de legyenek képesek alkalmazkodni is.
Ezek megvalósításához, a legmegfelelőbb módszer alkalmazásához szükséges az óvoda és a család sokoldalú, bizalomra épülő együttműködése és a házirend betartása.( 30/2002. ( V.17. ) OM. rendelete )
A nevelési év minden év szeptember 1-től augusztus 31-ig tart, mely két részből áll:
Az óvoda nyári időszakban egybefüggően 4 hétig tart zárva.
A nyári zárás időpontját a fenntartó és az intézmény határozza meg.
A szülőket minden év február 15-ig a faliújságon tájékoztatjuk ennek időpontjáról.
Az őszi, téli és tavaszi szünet a fenti rendelet alapján az iskolai zárással illetve szülőkkel történt előzetes egyeztetés alapján.
A nevelőtestület egy tanévben 5 alkalommal Pedagógiai Nap keretében az OM.16/1998.(VI.8.) rendelete alapján a nevelési oktatási intézmények működéséről szóló 11/1994.(VI.8.) rendelet módosítása alapján, továbbképzésen, pedagógiai értekezleten köteles részt venni. Ezen időpontokban az óvodapedagógusok nevelés nélküli munkanapot tartanak, melyről 7 munkanappal előbb írásban értesítik a szülőket.
Az óvoda nyitvatartási rendje:
Hétfő – Péntek: reggel 7.00 órától – délután 17.00 óráig
A szülők kérésére reggel 7.00 órától – 7.30 óráig, illetve 16.30 órától – 17.00 óráig ügyeletet biztosítunk.
Az óvoda vezetője szükség esetén 16.30 órától – a maximális csoportlétszám betartásával – csoportösszevonást rendelhet el.
A gyermekekkel óvodapedagógus foglalkozik a fent említett időpontokban.
A gyermekeket érkezéskor minden esetben kérjük az óvodapedagógusnak átadni, mert felelősséget csak ebben az esetben vállalunk a gyermekek testi épségéért.
A reggeli érkezés folyamatos: 7.00 órától – 8.30 óráig
A csoportba érkező gyerekek úgy kapcsolódjanak be a napi tevékenységbe, hogy a megkezdett tevékenységeket ne zavarják meg.
8.30 óra után a kaput a gyermekek biztonsága érdekében bezárjuk, ez után csak óvodavezetői engedéllyel lehet érkezni.
Amíg a gyermek az intézményben tartózkodik, a bejárati kapukat kulcsra zárni szigorúan tilos, tolózárral azonban be kell zárni, hogy a gyermekek az utcára ne jussanak ki.
A gyermeket csak a gondviselő szülő, illetve 14 év feletti családtag viheti el. Idegennek csak a szülő előzetes írásban megadott engedélye alapján adunk ki, melyen szerepelnie kell az illető nevének, címének, személyigazolvány számának.
A szülők válása esetén csak bírói ítélet korlátozhatja a gyermek óvodából való elvitelét bármelyik szülő számára. Az óvoda nem láthatási és kapcsolattartási terület.
Délutáni hazavitel folyamatos: 15.00 órától.
A szülőnek a nyitvatartási időn belül gondoskodniuk kell gyermekük hazaviteléről, akadályoztatás esetén értesíteniük kell az óvodát. Amennyiben a szülő nem gondoskodik gyermeke hazaviteléről, a szakszolgálat segítségét vesszük igénybe.
A Munkavédelmi Szabályzat és az ÁNTSZ előírása alapján a délutáni érkezés után a gyermekeikkel együtt kérjük az óvoda épületét és az udvarát elhagyni, mivel az óvodapedagógusok csak az itt maradó gyermekek testi épségéért vállalhatnak felelősséget.
Az óvoda tornatermét, udvarát és egyéb helyiségeit óvodapedagógus felügyelete nélkül a gyermekek nem használhatják.
Kérjük a kaput minden esetben, csukják be maguk után a gyermekek biztonsága érdekében a reteszt is használják.
Gyermekeinket szeretnénk arra nevelni, hogy szüleiket, s hogy az ő idejüket tiszteljék azzal is, ha megérkeznek értük az óvodába, játékukat helyére téve, elköszönjenek társaiktól, óvónőjüktől, s ne várakoztassák szüleiket.
Nem mindig könnyű a gyermeki játék utáni vággyal szemben, de kérjük, ne engedjék vissza gyermeküket az öltözőből semmilyen indokkal.
Későbbi, nem kívánatos szokást előzhetünk meg következetességünkkel.
Beszoktatási időn túl, a gyermekcsoportban – az óvodai élet zavartalansága érdekében – nem tartózkodhatnak testvérek, szülők sem.
Igyekszünk közös családi eseményeknek is teret adni, amelyeken minden kedves vendéget örömmel látunk. A mindennapi óvodai életben az óvónő teljes figyelmére szükség van, hogy a rábízott gyermekeket maradéktalanul ellátassa.
A foglalkozások idején, illetve pihenő időben ne zavarjuk az óvodásokat.
Késés, hiányzás
Kérjük a szülőket, igyekezzenek a késést elkerülni.
Ha mégis késnének, kérjük a kedves szülőket, hogy telefonon jelezzék, hogy a csoport számítani tudjon a gyermekre.( 22/316-375 )
Betegség, vagy egyéb okból való távolmaradást, legkésőbb a hiányzás napján 10.00 óráig szíveskedjenek jelezni az óvoda felé.
Beteg gyermek az óvodát nem látogathatja!
A nevelési – oktatási intézmény a 11/1994. ( IV. 8. ) MKM rendelet 4. § (1) bekezdése alapján az óvoda szabályozni köteles a gyermek, tanuló távolmaradásának, mulasztásának igazolására vonatkozó rendelkezéseket.
Ha a gyermek az óvodában betegszik meg, a szülőket azonnal értesítjük. Kérjük sürgősen, vigyék el az óvodából a beteggyermeket, védve a többiek egészségét.
Az óvodából betegen hazaküldött gyermekek csak orvosi igazolással jöhetnek ismét óvodába.
Hiányzás esetén orvosi igazolással jöhetnek a közösségbe a gyermekek.
Az igazolásnak pontosan tartalmaznia kell a betegség első és utolsó napjának dátumát, melyet a reggeli érkezéskor az óvodapedagógusnak kell átadni. Ennek hiányában a gyermekeket nem vehetjük be az óvodába.
Kivételt képeznek az előre bejelentett hiányzások (utazás, kirándulás, egyéb családi programok) esetei.
A fertőző megbetegedéseket kérjük, azonnal jelentsék az óvodavezetőnek, mert bejelentési kötelezettségünk van a kerületi ANTSZ felé. Az óvodai fertőtlenítést azonnal meg kell kezdeni. A megbetegedésről és az intézkedésekről faliújságon tájékoztatjuk a szülőket.
Az óvodapedagógusok gyógyszert nem adhatnak be a gyermekeknek.
Baleset esetén azonnal értesítjük a szülőket, aki saját orvosához viheti a gyermeket ellátásra. Baleset esetén 5 példányos jegyzőkönyvet készítünk, melyet a jogszabályban előírt szerveknek továbbítunk.
Hasmenés esetén negatív székletlelettel fogadhatjuk vissza a gyermeket.
Az óvoda egész területén szigorúan tilos a dohányzás!
Az óvoda konyhájába, fürdőszobájába csak érvényes egészségügyi könyvvel rendelkező személyek léphetnek be.
Kérünk mindenkit, hogy a programnak megfelelően fokozottan vigyázzanak az óvoda tisztaságára, és erre szoktassák gyermekeiket is.
Ezért:
A rendkívüli esemény esetén szükséges teendők
A rendkívüli esemény észlelésekor, tudomásra jutásakor haladéktalanul tájékoztatni kell az intézményvezetőt.
Rendkívüli eseménynek számít különösen: tűz, árvíz, földrengés, bombariadó
Egyéb veszélyes helyzet, illetve a nevelőmunkát más módon akadályozó, nehezítő körülmény.
Amennyiben a rendkívüli esemény jellege indokolja, gondoskodni kell az intézmény:
Kiürítéséről, amely a tűzvédelmi szabályzat szerinti terv szerint kell, hogy történjen.
Az egyéb intézkedést követelő rendkívüli események bekövetkeztekor az intézményvezető a pedagógusok bevonásával a legjobb belátása szerint dönt.
A gyermekek napi háromszori étkeztetésének megszervezése az óvoda feladata.
Az óvodában elfogyasztott ételekből eltett ételmintát 48 óráig őrizzük meg. Intézményünkben csak ellenőrzött minőségű ételt fogyasztunk.
Kérjük, hogy gyermeke születésnapján az ünnepi kínálásra, farsangra, egyéb alkalomra csak eredeti csomagolású, édes vagy sós kekszet, gyümölcsöt, gyümölcslevet, üdítőt küldjenek, a szülői értekezleteken megállapodottak szerint.
Étkezések időpontja:
8.50 – 9.20 óra | Tízórai |
12.00 – 13.30 óra | Ebéd |
14.30 – 15.00 | Uzsonna |
Az étkezési idő után érkező gyermekeket célszerű otthon megetetni, mert foglalkozás közben már nem tudunk étkeztetni.
Az öltözőben étkezni tilos! Kérjük a kedves szülőket, ne adjanak csokoládét, rágógumit, stb. gyermeküknek elváláskor, vagy érkezéskor.
Nem etikus a többi gyerekkel szemben és az óvoda tisztán tartását is zavarja, ha a gyermek az óvoda területén otthonról hozott élelmiszert ( édesség, gyümölcs, keksz stb. ) fogyaszt, nassol.
Az óvoda biztosítja a foglalkozásokhoz az eszközöket. A gyermekek higiéniai ellátásához félévente meghatározott egészségügyi csomagot kérünk.
Tartalma: EÜ papír, papír zsebkendő, szalvéta, szappan, fogkefe, fogkrém.
A gyermekek személyes ruházata:
Hétköznapokon: saját ruhában, a csoportszobákban rövidnadrág vagy szoknya,
rövid ujjú póló, váltó cipő ( lehetőleg tépőzáras )
Ünnepnapokon: fehér blúz, ing, sötétkék szoknya vagy nadrág, ünnepi sötét
cipő.
Udvari tartózkodáshoz: szabadidő vagy tréningruha ( saját jellel ellátva ) Téli,
havas hónapokra váltó kezeslábas és vízálló csizma
Testnevelés foglalkozásokhoz: külön tornazsákban tornacipő, fehér zokni,
kisnadrág és póló vagy tornadressz.
Együttműködés a szülőkkel
Annak érdekében, hogy a gyerekeket a nekik legmegfelelőbb módszer szerint neveljük, szükség van igazi együttműködésre, nyitottságra és őszinteségre. Probléma, konfliktus, ellentét esetén mindenképpen keressék fel az óvónőt, vagy az óvoda vezetőjét, és velük közösen igyekezzenek megoldást találni.
A szülőknek lehetőségük van rá – és igényeljük is - , hogy az óvodában folyó pedagógiai munka alakításában a megfelelő fórumokon aktívan részt vegyenek, ötleteikkel segítsék elő a közös gondolkodást.
Fórumok:
A kellemes közösségi élethez hozzájárul a szülők önszerveződő együttműködése, amely ideális esetben hatékonyabbá teszi az óvodai munkát és a közösség helyes irányban való formálódását is.
Beiskolázás óvodai feladatai
A közoktatásról szóló törvény 1993. évi LXXIX. Többször módosított törvény
6. § - a értelmében tankötelessé válik az a gyermek, aki eléri az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget, és abban a naptári évben legkorábban betölti a 6. évét, legkésőbb pedig a 8. évét.
Az iskolaérettségi vizsgálatot az utolsó tanévben az óvodapedagógusok a logopédus közreműködésével végzik.
Az 5. életévét betöltött gyermekek igazolatlanul nem mulaszthatnak a szorgalmi időszakban, mert törvény írja elő az óvodalátogatási kötelezettséget. A fentiekre vonatkozóan a szülők büntetőjogi felelősséggel tartoznak. Amennyiben a gyermek 7 napnál többet mulaszt, az óvoda vezetője értesíti a gyermek lakóhelye szerint illetékes jegyzőt.
A nevelési – oktatási intézmény a 11/1194. ( VI. 8. ) MKM rendelet 4. § (1) bekezdése alapján az óvoda szabályozni köteles a térítési díj, tandíj befizetésére, visszafizetésére vonatkozó rendelkezéseket.
Az óvodai térítési díj összegéről és annak változásáról minden esetben faliújságon értesítjük a szülőket, mely napi háromszori étkezést foglal magába.
Befizetés rendje: havonta egyszer a tárgyhónapra vonatkozóan. Az előre meghatározott időpontban, a gazdasági irodában. A be nem fizetett térítési díj a következő befizetésnél realizálódik.
Ebédlemondás rendje: reggel 10.00 óráig lehet a 2 nappal későbbi étkezést lemondani személyesen vagy telefonon. A 10.00 óráig beérkezett ebédlemondás 48 óra múlva lép életbe.
Ebédlemondást a gazdasági iroda fogadja, és betegség esetén sem automatikus az ebédlemondás. A szülőnek kell ezt kérnie a 22/ 316-375 telefonszámon.
Térítési díj visszafizetés: a következő esedékes térítési díj összegénél jóváírásra kerül, így készpénzben visszafizetés nem történik.
Alapítványi Hozzájárulás fizetési rendjét külön a szülőkkel kötött Megállapodás tartalmazza.
Mesevár tagóvoda - 8000 Székesfehérvár, Fűtőház u. 3-5.
Tel./Fax: 22/316-375
E-mail: alapitvovodaszfv@t-online.hu